Loty pasażerskie. Rośnie ruch w interesie, ale...

W ciągu roku o 6 procent wzrosła liczba pasażerów latających liniami lotniczymi. W tym samym czasie o 8 procent spadły przewozy cargo.

 

IATA zauważa, liczba podróżujących osób rośnie pomimo m.in. wysokich cen paliw i kryzysu w strefie euro. - Całkowity popyt pasażerski styczniu tego roku wzrósł o 5,7 proc. w porównaniu do stycznia 2011 roku - czytamy na stronie internetowej IATA. Współczynnik wykorzystania miejsc pasażerskich również wzrósł z 75,7 proc. w styczniu ub.r. do 76,6 proc. w styczniu tego roku.

 

ajlepszy, dwucyfrowy wynik wśród przewozów pasażerskich w styczniu, w porównaniu ze styczniem ub.r., odnotowały linie lotnicze na Bliskim Wschodzie. Wyniósł on 14,5 proc. Najgorszy wynik zanotowały linie afrykańskie - 3,6-procentowy spadek. Europejscy przewoźnicy odnotowali 5,3-proc. przyrost ruchu.

 

IATA podała, że w styczniu, w porównaniu do stycznia ub.r., przewozy cargo spadły o 8 proc.

 

Rok rozpoczął się z pewną nadzieją z powodu wiadomości o koniunkturze. Wydaje się, że rynki towarowe ustabilizowały się, choć na słabych poziomach. Ma to pozytywny wpływ na podróże służbowe.  Jednak linie lotnicze zmagają się z dwoma dużymi ryzykami: rosnącymi cenami ropy oraz kryzysem ekonomicznym w Europie. Wisi to nad branżą lotniczą, jak miecz Damoklesa - powiedział cytowany na stronie szef IATA Tony Tyler.

źródło:http://manager.money.pl/news/artykul/loty;pasazerskie;rosnie;ruch;w;interesie;ale;,226,0,1038050.html?p=md